Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Rychlý frappé recept: připravte si famózní ledovou kávu za 2 min.

2

Letní dovolenou v Řecku si snad ani nejde představit bez osvěžení v podobě lahodného frappé. Prodávají ho téměr na každém rohu a za cenu okolo 2 € vás skvěle zchladí a naladí na tu správnou „řeckou vlnu“. Ale proč si ho dopřávat jen jednou za rok? Vždyť přijde vhod i v tuzemských vedrech, co svým pekelným výkonem často předčí i středomořské počasí.

 Máme tu pro vás super rychlý recept na frappé, podle kterého připravíte nápoj jako rodilý Řek! A také vám o něm prozradíme pár zajímavostí. 🙂 Mimochodem, nezapomeňte si přečíst náš předchozí gurmánský článek o 4 řeckých jídlech, co byste určitě měli ochutnat.

Řecké frappé vzniklo tak trochu omylem

Už to tak bývá, že ty nejlepší věci vznikají jako souhra náhod. A nejinak je tomu i u kávy frappé. Místem „narození“ je Soluň. V roce 1957 se zde konal mezinárodní gastronomický veletrh, kterého se účastnil i zástupce světoznámé firmy Nestlé. Pán jménem Yannis Dritsas zde ukazoval, jak připravit letní nápoj pro děti jen z čokolády, mléka a ledu.

Řecké frappé si můžete připravit i doma. Stačí k tomu instantní káva, studená voda a led.

O přestávce dostal chuť na instantní kafe. Ale ejhle, nesehnal horkou vodu, aby si mohl kávu zalít. Zkusil tedy použít studenou. S vidinou osvěžení přidal ještě led. Po vzoru výroby klasických mléčných koktejlů nádobu se směsí párkrát protřepal a ochutnal výsledek. A tak spatřilo světlo světa frappé ve své původní podobě.

Postupem času vzrostla popularita ledové kávy natolik, že ji mnozí řadí mezi tradiční představitele řeckého kulinářství. A i když se frappé těší obrovské oblibě v nejrůznějších koutech světa, nikde nechutná tak jako právě v Řecku. S doporučeným receptem se tomu ale hodně přiblížíte. Jen to moře vám k tomu nedodáme. 🙂


Recept na frappé: co budete potřebovat?

A jdeme na to. Aby vám šla příprava pěkně od ruky, nachystejte si potřebnou výbavu a ingredience. Postupujte podle tohoto seznamu:

 • vysoká sklenice o objemu cca 400 ml
 • cukr (pokud sladíte)
 • instantní káva – ideálně Nescafé frappé (lze sehnat v e-shopech s řeckými pochutinami), jiné rozpustné varianty nabízejí obchody s kávou, případně jsme možný typ zahlédli i v Makru; eventuálně použijte studené espresso připravené v kávovaru – vznikne ale tzv. caffé freddo
 • studená voda
 • polotučné mléko (pokud chcete verzi s mlékem)
 • led
 • ruční šlehač alá pěnič mléka (určite znáte přístroj za 29 Kč z Ikea) nebo běžný ponorný mixér; když ani jedno nemáte, nachystejte si uzavíratelnou nádobku typu shaker
 • dlouhá lžička nebo slámka

Postup přípravy aneb během chvilky máte „frappéčko“

 1. Nasypte do sklenice vrchovatou lžičku kávy (kdo chce silnější, dá více a naopak).
 2. Přidejte lžičku cukru (pokud sladíte).
 3. Nalijte trochu studené vody – cca do výšky 1,5 cm.
 4. Zamíchejte, mixujte, protřepejte (podle toho, jaký postup vám vyhovuje), dokud se káva nerozpustí a nevznikne víceméně pěnová směs. Můžete udělat test – perfektní výsledek nevyteče ze sklenice, když ji obrátíte dnem vzhůru.
 5. Přidejte pár kostek ledu.
 6. Dolijte studenou vodu a začněte promíchávat dlouhou lžičkou nebo slámkou. Ve finále se vám vytvoří tmavá spodní část, pak nejsvětlejší pruh a nahoře béžový pruh.

Chcete si vyrobit mléčné frappé? Rozmixujte kávu přímo v mléku, nebo mléko přidejte společně s vodou (krok 3).

Frappé recept ve videu

Jestli chcete mít jistotu, že na nic nezapomenete a výsledek bude podle vašich představ, zkoukněte celý postup ve videu. ↓↓↓

Kam zajít na frappé, když se vám s ním nechce dělat…?

Nejlépe do jeho kolébky, prosluněného Řecka! Využijte last minute slevy na zájezdy a vyrazte nejen za dobrým jídlem a pitím. Použijte náš speciální vyhledávací formulář a podívejte se, za kolik pořídíte svou vysněnou řeckou dovolenou. ↓↓↓

 1. Vojtos Vojtos

  Konečně někdo s téměř přesným postupem. Jen bych pro milovníky frappe doporučil koupit si přímo “frappovač”. Je to s ním mnohem jednodušší, káva je hotová za několik vteřin a můžete ho použít i např. na vyšlehání studeného mléka na freddo cappucino aj.

  • Tým Řecko-lefkada.cz Tým Řecko-lefkada.cz

   Díky za komentář a tip na pomocníka.

   A poradíte nám (a čtenářům), co udělat, aby to byl přesný a nejlepší postup? Rádi článek upravíme podle vaší rady. 🙂

   Tým Řecko-lefkada.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.