Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

4 řecká jídla, která musíte na dovolené ochutnat

0

Řecko je zemí, která dokáže okouzlit hned několikrát. Jednou to je nádherné moře a pláže jako z pohádky, podruhé třeba romantická atmosféra starobylé vesničky, jindy zase jedinečné tradice, zvyky a hudba… Co však s velkou pravděpodobností zasáhne (v dobrém smyslu slova) každého návštěvníka, to je výtečná řecká kuchyně. Sepsali jsme pro vás tipy na 4 řecká jídla, která by měl v taverně vyzkoušet každý. Jsou to totiž tradiční kulinářské poklady, jako například u nás knedlo-zelo-vepřo. 🙂

 


1. Gyros (γύρος)

Patří mezi ty nejlevnější pokrmy, co můžete v Řecku sehnat. A většinou vám ho udělají parádní i v tom nejzapadlejším stánku. Řeč je o gyrosu, který patří mezi typická řecká jídla.

Základem je maso (vepřové či kuřecí, event. skopové), které se griluje na svislém rožni a poté se odkrajuje na tenké nudličky nebo plátky.

Takto nakrájené maso se podává s hranolky buď zabalené v pitě, nebo klasicky na talíři s kousky pity. Většinou se ještě přidává omáčka/salát tzatziki, rajčata (případně další zelenina) a červená cibule. Dohromady to je opravdu velká dobrota. Cenově se pohybuje od 2 € a perfektně zasytí.

Gyros v pitě s hranolky, tzatziky, cibulí a rajčaty
Pita gyros

2. Musaka (μουσακάς)

Opět další tradiční řecké jídlo, které nestojí moc a přitom je zárukou vynikajícího gurmánského zážitku. Musaka je poměrně jednoduchý pokrm, ale souhra jednotlivých ingrediencí zaručuje výsledek, který si zamilujete.

V jednotlivých oblastech se můžete setkat s odlišnými chutěmi na základě použitého koření (recepty bývají rodinná tajemství), ale základ je stejný – musaka se skládá z několika vrstev: lilek, brambory a hovězí mleté maso (případně směs mletého hovězího + vepřového). Někde se přidává i cuketa či rajčata. A to vše je zapečeno s bešamelem.

Musaku vám v taverně naservírují buď jako ukrojený samostatný kus, nebo v malém rendlíku, ve kterém zrovna vaši porci zapekli. A co cena? To bývá různé, zpravidla začíná na cca 7 €/porce.

Tradiční řecké jídlo Musaka v rendlíku, autor: Scouten, zdroj: commons.wikimedia.org
Musaka v rendlíku – autor: Scouten

3. Souvlaki (Σουβλάκι)

Vepřové, kuřecí nebo jehněčí pečené či grilované maso na špejli, tak to je souvlaki, další velmi oblíbené řecké jídlo. I když tradičně je na špejli samotné, někde vám souvlaki mohou nabídnout i jako klasický špíz, tedy kousky masa v kombinaci se zeleninou.

Podává se buď samostatně na talíři, nebo v pitě. Cena také není nikterak závratná, cca od 7 €/porce.

Souvlaki na špejli a k tomu hranolky, cibule a rajče
Souvlaki

4. Baklava (μπακλαβά)

A na závěr něco pro milovníky sladkého. Baklava je dezert. Velmi vydatný dezert. A také hodně sladký dezert, takže ho vždy stačí opravdu jen kousek.

Jsou to vlastně vrstvy velmi tenkého listového těsta (speciální, ne takové, jaké známe u nás – tzv. filo těsto) posypané vlašskými ořechy. A to celé „plave“ v sirupu z medu a cukru. Cena okolo 5 €/porce, která ale vystačí pro dva.

Nejznámější řecký dezert baklava s náloží ořechů a medu
Baklava

Teď už víte, na čem byste si v Řecku měli pochutnat, abyste poznali tradiční kuchyni. A můžete to stihnout ještě letos. Vyberte si výhodný Last minute zájezd a vyrazte za sluníčkem, pohodou a dobrým jídlem!

Napište nám do komentářů, jaká řecká jídla znáte a jaká vám nejvíce chutnají!

Jsme na Facebooku, kde vám přinášíme spoustu dalších skvělých informací. Dejte like naší stránce o Lefkadě, vše se vždy dozvíte jako první!

Stránka na Facebooku se jmenuje Řecký ostrov Lefkada

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.