Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pláž Egremni po zemětřesení: jak to vypadá s přístupem?

0

Silné zemětřesení, které Lefkadu zasáhlo v listopadu 2015, nejvíce poničilo západní pobřeží ukrývající největší plážové poklady. Odřízlo tak turisty od jedné z nejznámějších a nejkrásnějších pláží ostrova – napůl divoké Egremni. Za své vzala silnice od nejbližší vesničky Athani a schody vedoucí dolů. A vlastně i pláž, kterou zavalila sesunutá půda. Místní rybáři zkázu této krásky zachytili na video, podívejte se:


Přes zimu si s tím ale příroda poradila. Moře postupně odplavilo nánosy a objevila se nová Egremni po zemětřesení. Srdce mnohých milovníků Lekfady zaplesalo radostí. První (přehnaně) optimistické odhady hovořily o tom, že v létě 2016 bude pláž zase přístupná. Mrkněte na záběry z dronu, jak vypadala v červnu 2016.

Jenže postupný úklid silnice od popadaných stromů, kusů skal, balvanů a půdy odhaloval krutou pravdu – poškození cest a svahů jsou natolik rozsáhlá, že navrácení do potřebného stavu potrvá mnohem déle. Při pohledu na následující video se ale není čemu divit… záběry vypadají opravdu děsive. Každý, kdo tato místa zná, musí uznat, že zemětřesení na Lefkadě na nich zanechalo obrovské stopy.

První nápady, jak na Egremni po zemětřesení

Snad nikdo se ale nechtěl smířit s tím, že by jedna z nejúchvatnějších pláží Řecka měla zůstat nedostupná. Proto internetové diskuze a fóra s tematikou Lefkady začaly plnit příspěvky ohledně možností, jak Egremni navštívit, i když příjezdové cesty a parkoviště ve velké míře neexistují.

Dnes už tak trochu legendární schody, co vedly na Egremni. Bylo jich celkem 350 a cesta po nich byla vždy zážitek (zejména pro fyzičku). 🙂

A tak vznikly improvizované cestičky, které využívaly zbytky schodů a průchozí místa po svahu. Pro lepší orientaci někdo z turistů nebo místních označil správnou trasu provazem. V každém případě šlo o náročnou štaci, do které se rozhodně neměli pouštět děti, starší lidé či osoby s jakýmkoli fyzickým omezením. Bylo také nutné počítat s tím, že vše je na vlastní nebezpečí a bez pevné obuvi, dostatku jídla a pití půjde o velice riskantní záležitost. Nově  vytvořený přístup ukazuje video níže.

Milovníci Egremni toto dočasné (a ne úplně ideální) řešení uvítali a hojně ho využívali. Proto jste se mohli během sezóny 2016 dočíst, že pláž je pěšky přístupná. A co úřady? O tom se dočtete dále.

Hurá, rekonstrukce cesty na Egremni začala

Během října a listopadu 2016 přicházely pozitivní zprávy – oprava cesty na Egremni odstartovala! Došlo k vyčištění silnice, vyrovnání a zaštěrkování. Vše vypadalo více než dobře, a proto mnozí věřili tomu, že letošní léto bude Lefkada opět lákat bezpečným a pohodlným přístupem k pláži Egremni. Tendenci vše zvládnout dokládají např. i fotky z ledna 2017, které ukazují, jak rekonstrukce postupuje.

Radost netrvala dlouho…

Bohužel. Na jaře letošního roku jsme se dozvěděli, že ani druhý rok od zemětřesení nebude hotovo. Verdikt zněl neúprosně: v létě 2017 se na pláž Egremni autem nedostanete. Tak znělo oficiální prohlášení starosty Lefkady podle serveru Grcka.com. A důvody? Sama příroda – asi ještě není připravená na to opět přivítat návaly turistů…

Konkrétně jde o to, že zdejší terén pořád není stabilní, jak by bylo potřeba. Dochází k nepředvídatelným sesuvům. Svah se zkrátka ještě dostatečně „nevybouřil“. A proto nemůže dojít ani k opravě schodů. Zdejší podmínky neplní základní bezpečnostní standardy.

Už to nejde ani provizorně přes svah

Aby toho nebylo málo, před startem sezóny 2017 došlo k uzavření dočasných cestiček, o kterých jsme psali výše. Cesta na Egremni je sice částečně spravená, ovšem když se po ní vydáte, po určité době vás překvapí zavřená brána. Nedá se dostat ani k bodu, od kterého nadšenci sestupovali po svahu.

Co bude dál? To zatím nikdo neví. V současné době rekonstrukce neprobíhá kvůli turistické sezóně. Po jejím skončení můžeme očekávat další posun. Doufáme, že v roce 2018 už bude Egremni dostupná tak, jak jsme zvyklí. I když s přáními jsme opatrní. Kdo zná vedlejší ostrov Kefalonie, tak ví, jak dlouhé může být čekání na obnovení přístupu k pláži (aneb podíváme se ještě někdy na klenot jménem Platia Ammos po ničivém zemětřesení v roce 2014, které vzalo schody?).

Na Egremni? V létě 2017 pouze přes moře

Takže jak už jste asi odhadli – aktuálně se na pláž Egremni na Lefkadě dostanete jen lodí. Buď si nějakou pronajmete, nebo využijete pravidelný odvoz z letovisek Vassiliki nebo Nidri v podobě lodního výletu. Jak můžete vidět na videu, její obliba neutuchá ani přes nepříznivou situaci s přístupem…

Orientační cena lodního výletu na Egremni

Pokud využijete nabídku místních cestovních agentur, podíváte se i na Porto Katsiki, případně na některou z dalších pláží. Podle zjištěných informací není dostupné standardní lodní taxi, co by jezdilo kyvadlově pouze na Egremni.

Cena se pohybuje okolo 15 €/osoba (některé zdroje uvádějí 20 €) za přibližně 4hodinový výlet, kdy zhruba 2,5 hodiny strávíte na Egremni a 1 hodinu na Porto Katsiki.

↓↓↓ Vyrazte na Lefkadu i v roce 2018 – vlna výhodných last minut zájezdů je tady! ↓↓↓

AKTUALIZACE: Přístup na Egremni v létě 2019?

Situaci pro vás sledujeme a sbíráme nové informace. Zatím to vypadá, že ani tuto sezónu nebude cesta na Egremni dokončená. Na tuto oblíbenou pláž se tak zřejmě ani autem, ani pěšky nedostanete. Zůstává možnost lodí, jak jsme uvedli výše.

▷▷▷  PŘEČTĚTE SI AKTUÁLNÍ ČLÁNEK O PŘÍSTUPU NA PLÁŽ EGREMNI V ROCE 2019  ◁◁◁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.