Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Lefkada

Lefkada neboli Lefkáda (v řečtině Λευκάδα) je malý velký ostrov v Jónském moři. Malý rozlohou, velký množstvím nádherných pláží, které svou dechberoucí krásou přitahují turisty z celého světa. Leží mezi Korfu a Kefalonií. Hlavním městem je Lefkada (Lefkas) v severovýchodní části.

Původně byla Lefkada poloostrov a s pevninským Řeckem ji spojoval úzký pruh země.  V 6. století př. n. l. ale Koriňtané tuto úžinu odstranili, aby usnadnili cestu lodím. V dnešní době vede na ostrov z pevniny most, který se pravidelně každou hodinu zvedá.

Podnebí a příroda

Pro ostrov Lefkada je typické mírné středomořské klima s velmi horkými léty. Krásné počasí zde zpravidla vydrží až do konce října. Od podzimu do jara pak hodně prší, a proto i přes vysoké letní teploty není Lefkada vyprahlá a pyšní se poměrně bujnou zelenou vegetací.

Zemětřesení

Lefkada se často potýká se zemětřeseními, protože se nachází v seizmicky aktivní oblasti. Ačkoliv jde většinou o slabší zachvění, jednou za čas se zde země zatřese pořádně. V roce 1953 postihlo ostrov zemětřesení, po kterém se nadzvihl o 30 cm. Další velké se událo v roce 2003 a naposled v listopadu 2015 – po tomto se celá Lefkada posunula o 26 cm směrem na jih.

Letoviska a pláže

Ostrov nabízí okolo 10 letovisek, mezi ta nejvyhledávanější patří Nidri (nejrušnější s nočním životem), Agios Nikitas (malé a klidné) a Vassiliki (kompromis).

Největším pokladem Lefkady jsou nádherné a rozmanité pláže – oblázkové, s kamínky, se zlatavým pískem… Jedno však mají společné, a to průzračné moře hrající všemi barvami modré od jasně azurové přes pestrou tyrkysovou až k temně safírové. Ty jednoznačně nejkrásnější jsou soustředěny na západním pobřeží. K mnohým z nich je obtížnější přístup, o to více soukromí a romantiky ale poskytují.

Ostrov Lefkada v číslech

  • Rozloha: 335 km²
  • Počet obyvatel: cca 23 000
  • Délka: 35 km
  • Šířka: v nejširším místě cca 11 km
  • Nejvyšší vrchol: Stavrota s výškou 1 158 m

Podívejte se, kde je Lefkada na mapě (kliknutím na View larger map přejdete na zobrazení přímo v maps.google.com):